Loading...
İLAN VER
KAYIT OL
Akış
Mesajlar
İlan Ekle
Bildirim
Hesabım
Bikayıp Hakkında
Üyelik Sözleşmesi
Kullanım Şartları
Gizlilik Politikası
Mesafeli Satış Sözleşmesi
Sıkça Sorulan Sorular
Nasıl Çalışır?
Basında Biz
Bize Yazın
Medya Kiti
Reklam
Hikayeni Paylaş
Sıkça Sorulan Sorular

Tüm sorularınız için sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Merak ettiğiniz soruları ya da yaşadığınız problemleri yardım merkezinde arayabilir ya da aşağıdaki kategorilerden başlıkları seçerek örnek sorulara ulaşabilirsiniz.

Bikayip.com'a Üye olmak için 18 Yaşını doldurmuş, Kullanıcı Sözleşmesi ve  Gizlilik Politikamızı okuyup onaylayan tüm kullanıcılar Ücretsiz olarak Sisteme Üye olabilir. Bikayip.com Üyeliği tamamen ücretsizdir ve ücretsiz kalacaktır!

Bikayip Mütevazi olmayı, Hoşgörüyü ve Tüm kullanıcıların mutlu, huzur içersinde sistemden faydalanmalarını amaç edinmiştir. Sistem içersinde diğer bir kullanıcıyı rahatsız etmek, usulüne uygun olmayan konuşmalar sergilemek, müstehcen resimler eklemek gibi kötü niyetli tüm kullanıcılar sistem tarafından otomatik olarak Ban lanır ve Sistemden Uzaklaştırılır.

Bikayip.com'a Üye olmak için Kayıt Ol Linkine Tıklayarak Üyelik Formunu eksiksiz doldurmanızın ardından Sistem, Belirtmiş olduğunuz E-Posta Adresinize bir aktivasyon Linki gönderir. Bu link Gelen kutusunda ve bazı durumlar da Spam (Gereksiz) Kutunuza Düşebilir. Aktivasyon linkini Tıklayarak üyeliğinizi aktif hale getirebilirsiniz.

Profilinizi Eksiksiz ve düzenli bir şekilde gözden geçirmeniz son derece önemlidir. Ücretsiz bir şekilde ilan oluşturabilmeniz için Profilinizin eksiksiz dodurulmuş olması şarttır. Öncelikle kendinize ait bir profil resmi eklemeniz, ardından Adres bilgileriniz, ve Cep Telefonu numaranızı girerek Sonrasında Cep Telefonunuzu Doğrulamanız gerekmektedir. Dilerseniz Sosyal medya hesaplarınızı da Profilinize ekleyebilirsiniz. Hakkınızda eklemek istediğiniz ne varsa onlarıda bu alandan ekleyebilir ve profilinize giren herkesin görmesini sağlayabilirsiniz.

Önemli: Profil resmi olmayan kullanıcıların ilan gönderme sonrasında ilanları onaylanıp yayına alınmaz! İlanlarınızın gerçekciliği açısından profil resmi eklemeniz son derece önemlidir

Kullanıcı adı herkese verilmiş kısa bir kimlik ismidir, Kullanıcı adı sadece üyelik oluşturulurken üyelerin kendileri tarafından belirlenir. Sonrasında bu kullanıcı adları Düzenlenemez! Değiştirilemez, Önemli durumlarda Kullanıcı adı değişikliği için Bize Yazın Linkin den bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Ayarları bölümünde bulunan Cep Telefonu alanına, cep telefonu numaranızı girip Doğrula Butonuna tıklayın. Cep telefonunuza gelen Sms de ki 6 Haneli Şifreyi doğrulama alanına girin. Doğrulama işlemi gerçekleştiğinde doğrulanmış Tık işaretini Almış olacaksınız. Beklediğiniz SMS Cep telefonunuza gelmedimi? Tekrar Gönder Butonuna tıklayarak ikinci bir doğrulama kodunu Telefonunuza gönderebilirsiniz.

Cep telefonu numaranızın görünmesini istemiyorsanız İletişim Ayarları Menüsünden * Profilinde Numaran Görünsün mü? Alanında bulunan anahtarı Hayır Seçmeniz durumunda Cep telefonu numaranız Profilinizde gizlenir.

İlan ekleme aşamasında cep telefonu numaranızın ilanda görünmesini seçmiş iseniz ilan alanında cep telefonu numaranız görüntülenmeye devam eder. ilan alanında da numaranızı gizleyebilmek için ilgili ilanınızı düzenle diyerek cep telefonunuzu ilandan kaldırabilirsiniz.

Daha önce doğrulanmış cep telefonu numaralarınızı sistem üzerinden değiştirmeniz mümkün değildir. Numaranızın değişmesi durumunda Bize Yazın Linki ne Tıklayarak eski numaranızın sistemden silinmesini isteyebilirsiniz. Eski numaranızın silinmesi durumunda İletişim Ayarları sayfasından yeni Cep telefonu numaranızı girip doğrulayabilirsiniz.

Adres bilgilerinizin doğru bir şekilde girilmesi son derece önemlidir! Sisteme ilan eklemeniz durumunda adres bilgilerinize göre Konumunuz da yani Etrafınızda bulunan tüm duyarlı kişilere bildirim gönderilir. böylece kayıp olan neyiniz varsa anında bulunması hedeflenir.

Şifremi Unuttum: Şifrenizi unuttunuz veya Hatırlayamıyor musunuz ? Giriş Yap Linki ne Tıklayarak bu bölümde bulunan Şifremi unuttum kısmından, Sisteme kayıtlı olan E-Posta Adresinizi girerek kendinize Şifre sıfırlama linki gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz E-Posta Gelen kutusuna düşmedi ise Lütfen Gereksiz ( Spam )  Klasörüne bakmayı unutmayın!

Şifre Değiştirme: Şifrenizi değiştirmek için Ayarlar/ Şifre İşlemleri Menüsünden şifrenizi kolayca degiştirebilir, Yenileyebilirsiniz.

Şimdilik Sadece 10 Kategori de ve Sadece Kayıp yada Sahibi Aranıyor Adı altında ilan oluşturulabilir. ilan oluşturma yapınız genel ahlaka aykırı bir ilan olmamasına dikkat edilmelidir. ilan oluştururken eksik alanların doldurulması ve kaliteli resimler kullanılması ilanın süreci için önem taşımaktadır. Ayrıca ilan başlığı ve ilan içeriği özenle ve detaylı olarak yazılması ilanınızın daha çok görüntülenmesine olanak tanır.

Üye girişinin ardından İLAN VER Butonuna tıklayarak Ücretsiz bir şekilde, Hızlıca ilan oluşturmaya başlayabilirsiniz. ilan oluşturma toplam 4 Aşama dan oluşmaktadır.  1. Aşama olarak Ana kategori seçimi yapılır, Sonrasında Kayıp seceneği işaretlenip Devam tuşuna basarak devam edilir. 2. Aşama da Genel ilan başlığı, ilan içeriği, Adres bilgileri, ve diger tüm alanlar ilginize göre doldurulur.  3. Aşama ise Doping oluşturma sayfasıdır. Dilerseniz ilanınıza doping ekleyerek ilanınızı Öne Çıkarabilir, Ana Sayfa Vitrinine Ekleyebilir, Kategori Vitrinine  Yerleştirebilir, Yada İlanınızı Yakınınızdaki herkese bildirim göndererek Herkese duyur seçeneğini seçebilirsiniz, Aynı anda birden fazla Doping uygulayabilirsiniz, Eğer doping eklemeden devam etmek istiyor iseniz tümünü ilgilenmiyorum olarak ayarlayıp Devam et butonu ile bir sonraki aşamaya geçiş yapabilirsiniz. 4. Aşama da İlanınızın başarılı bir şekilde oluşturulduğunu göreceksiniz. Bu aşamadan sonra ilanlarım sayfasına giderek ilanınızın onay sürecini takip edebilirsiniz.

Üye girişinin ardından İLAN VER Butonuna tıklayarak Ücretsiz bir şekilde, Hızlıca ilan oluşturmaya başlayabilirsiniz. ilan oluşturma toplam 4 Aşama dan oluşmaktadır.  1. Aşama olarak Ana kategori seçimi yapılır, Sonrasında Sahibi Aranıyor seceneği işaretlenip Devam tuşuna basarak devam edilir. 2. Aşama da Genel ilan başlığı, ilan içeriği, Adres bilgileri, ve diger tüm alanlar ilginize göre doldurulur.  3. Aşama ise Doping oluşturma sayfasıdır. Dilerseniz ilanınıza doping ekleyerek ilanınızı Öne Çıkarabilir, Ana Sayfa Vitrinine Ekleyebilir, Kategori Vitrinine  Yerleştirebilir, Yada İlanınızı Yakınınızdaki herkese bildirim göndererek Herkese duyur seçeneğini seçebilirsiniz, Aynı anda birden fazla Doping uygulayabilirsiniz, Eğer doping eklemeden devam etmek istiyor iseniz tümünü ilgilenmiyorum olarak ayarlayıp Devam et butonu ile bir sonraki aşamaya geçiş yapabilirsiniz. 4. Aşama da İlanınızın başarılı bir şekilde oluşturulduğunu göreceksiniz. Bu aşamadan sonra ilanlarım sayfasına giderek ilanınızın onay sürecini takip edebilirsiniz.

İlan başlığı kısa ve öz (Anlaşılır) biçimde yazılmalıdır. Uzun ve karışık başlıklar genelde kullanıcılar tarafından okunmadan geçilir. Bu sebeble ilan başlıklarınıza dikkat etmeniz ve özenle oluşturmanız son derece önemlidir. İlan içeriğinde kayıp ilanınız ile ilgili detaylı açıklamalar belirtmeniz gerekmektedir, Örneğin bir kediniz kayboldu, kedinizin detaylı tasmasını, ne zaman kaybolduğunu, nelerden korktuğunu, nelerden hoşlandığını, herhangi bir hastalığının olup olmadığını, çipi nin olup olmadığını ve bunun gibi varsa daha fazla detayları belirtmeniz kayıp olan neyiniz varsa anında bulunmasına yardımcı olacaktır.

İlanlarınıza resim eklerken önemli hususlardan biri de resimlerinizin canlı, kaliteli, mümkünse 900 x 600 Pixel resimler seçmenizi tavsiye ederiz. Üstü ilan içeriği ile yazılmış, karalanmış, Resmin %50 bölümü kapatılmış ilan resimleri yönetici tarafından onaylanmadan Rededilir!

Bikayip.com Tüm kullanıcılar için bir aile ortamı yaratmayı sonuna kadar benimsemiş kurumsal bir firmadır. Aile yapısına aykırı içerikler, yazılar, resimler olmaması adına ilanın gerçekliliği ve ahlaka uygunluğu önce yönetici tarafından incelemeye alınır, tüm detaylar incelenir ve uygunluğuna karar verildiğin de ilanınız yayına alınır. Yayın için onay verildiğinde kayıtlı E-Posta adresinize bir bildirim E-Posta sı gönderilir. Aynı zaman da web site ve Mobil uygulamalar üzerinden tarafınıza bildirilir.

İlanınızın rededilmesine ilişkin bir çok faktör olabilir. Bunlardan başlıca sebebler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • İlan resimlerinin uygun olmaması
  • İlan başlığının uygun bulunmaması
  • İlan İçeriğinin uygun bulunmaması
  • Profil bilgilerinizin eksik olması
  • Profil resminizin olmaması
  • iletişim bilgilerinizin eksik olması

Gibi Faktörlere dikkat ederek ilanınızı düzenleyip yeniden yayınlanması için yönetici onayına sunabilirsiniz. Eğer herşey uygunsa ve ilanınız tekrar rededilirse Bize Yazın Linki ne Tıklayarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 

İlanlar sayfanız da İlanınızın yayında olarak görünmesi, Yönetici tarafından ilanınızın onaylandığının bir göstergesi dir. artık bu aşamadan sonra ilanınız tüm Bikayip.com kullanıcılarına gösterilmeye başlar.

Eğerki Bikayip.com aracılığı ile veya kendi imkanlarınız ile kaybettiğiniz herhangi bir şeyi bulduysanız ilanınızı ilanlar sayfasından Bulundu olarak kaydedebilirsiniz. İlanınızı bulundu olarak ayarladığınız andan itibaren size hiçbir kullanıcı o ilan üzerinden mesaj gönderemez, ve telefon numaralarınız gizlenir.

Artık ilan verme işlemini sonlandırmak mı istiyorsunuz? öyleyse ilanlarım sayfasından ilanınızı Bulundu olarak Ayarlamanız yeterli olacaktır. Merak etmeyin ilanınızı bulundu olarak ayarladığın andan itibaren o ilanınız üzerinden hiç bir şekilde mesaj ve bildirim almayacağınıza söz veriyoruz. Bikayip.com Sisteminde ilanlarınızın tamamen silinmesi bir süreliğine kaldırılmıştır.

İlanlarınız yeni ilanlar eklendikçe alt sıralara doğru kaymaya başlar ve artık daha az görüntülenme elde etmeye başlarsınız. bunun önüne geçmek amacı ile ilanlarınızı ÖNE ÇIKAR ile en üst sırada yer alırsınız. Öne Çıkarma işlemini Doping ile anında uygulayabilirsiniz. Öne çıkan ilanlar en üstte Random (Karışık) Olarak gösterime alınır. Sayfa her yenilendiğinde farklı öne çıkan ilanlar sergilenir.

AnaSayfa bölümünde Tüm Misafir ve Kullanıcılara ilanınızı göstermek için Doping ile ilanlarınızı Vitrine ekleyebilirsiniz. Vitrin ile daha çok kullanıcıya ulaşıp kaybetiğiniz herhangi birşeyinizi bulma olasılığınız %80 civarında arttırmış olursunuz.

İlanlarınızı tüm kullanıcılara ulaştırabilmenin diğer bir yolu Portal içi Kategori Vitrininden geçer, Kategori vitrininde Slider olarak bir ilan akışı bulunmaktadır. Bu alana ilanınızı Doping ile ekleyerek herkesin görmesini sağlayabilir ve %70 Civarında Potansiyel kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

İlanınız ile ilgili Bulan kişiye ödül vererek onu mutlu edebilirsiniz. Kayıp olan herhangi bir şeyiniz için bazı kişiler ilanınızı önemsemeyebilir bunun önüne geçmek için ilanınıza Bulana ödül Veriyorum özelliği ekleyerek bulan kişiyi mutlu edecek küçük çaplı hediyeler verebilirsiniz. Bulana ödül verme özelliği sizin seçiminize ve isteğinize kalmış bir özelliktir.

İlginizi çeken bir ilan gördüğünüzde onu daha sonra incelemek ve elinizin altında tutabilmek amacı ile ilgili ilanı favorilerinize ekleyebilirsiniz. Sonrasında eklemiş olduğunuz tüm ilanları, Favorilerim sayfasından inceleyebilir veya Favorilerimden çıkarabilirsiniz.

Favoriye eklediğiniz ilanları Favorilerim Sayfasından anında silebilirsiniz.

İlgili ilan için, ilan sahibine soru sormak veya direk iletişime geçebilmek adına ilan Detay sayfasında bulunan Mesaj Gönder Butonuna tıklayarak ilan sahibine anlık olarak mesaj gönderebilirsiniz. Unutmayın! Rahatsız edici mesajlar, Ahlaka uymayan yazımlar Sistem tarafındaki botlar aracılığı ile tesbit edilir ve Sistemden ( Banlanırsınız ) uzaklaştırılırsınız!

Ben Onu Gördüm Butonu, Kayıp ilan ile ilgili Acil olarak Yöneticilere ulaştırılan bir forum dur. Formu detaylı olarak doldurup göndermenizin ardından forum içeriği yöneticilere ulaşır ve en kısa sürede yöneticiler tarafınıza ulaşarak detaylı bilgileri teyit ederek ilan sahibine aktarır. Kayıp olan herhangi bir şey için acil olarak bulunması hedeflenir.

İlan sahibi o ilgili ilan için Telefon üzerinden rahatsız edilmemek adına Telefon numarasını gizlemiş olabilir. Bu onun kendi kararıdır. Böyle bir durumda ilan sahibine Mesaj Gönder butonuna tıklayarak anlık mesaj gönderebilirsiniz.

Kişiler genelde herhangi bir evcil dostunu veya Ürününü yada Vasıtasını kaybettiğin de doğal olarak üzüntü içersine girerler. Onlara bir nebze üzüntülerine yardımcı olabilmek adına geçmiş olsun dileklerinizi iletebilirsiniz. geçmiş olsun dilekleri ilan sahibine E-Posta ve Bildirim yolu ile ulaştırılır. Geçmiş olsun dileğiniz sadece 1 defa yapılır ve geri alınamaz!

Kayıp ilanları yüz yıllardır Sokaklara ve ağaçlara kayıp aranıyor resmi asarak aranmaktadır. Bu geleneği sürdürmek isterseniz sizde Yayınlanan İlanlarınız için veya Herhangi bir ilanı Yazıcınızdan çıktı alarak ofis, cadde, sokak, arabalar gibi alanlara asarak ilgili ilanın daha fazla kişinin görmesine ve bir an önce bulunmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Kendi ilanlarınızı veya başka kullanıcıların ilanlarına destek olabilmek için, ilan Detay Sayfasında sağ alt tarafta bulunan ilanı paylaş ikonları ile ilgili ilanı hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz.

İçeriğinin uygunsuz, Sahte, veya Diğer bir konudan ötürü ilgili ilanı bize rapor edebilirsiniz. ilanı raporlayabilmeniz için neden raporladığınızı detaylı olarak bize bildirmeniz gerekmektedir. Sonrasında yöneticiler raporlarınızı inceleyerek ilgili ilanı incelemeye alırlar, raporunuzun gerekcesine göre ilan için bir karar verilir.

Üye Profilinin uygunsuz, Sahte, veya Diğer bir konudan ötürü ilgili profili bize rapor edebilirsiniz. Profili raporlayabilmeniz için neden raporladığınızı detaylı olarak bize bildirmeniz gerekmektedir. Sonrasında yöneticiler raporlarınızı inceleyerek ilgili Profili incelemeye alırlar, raporunuzun gerekcesine göre Profil için bir karar verilir.

Mesajlaşma listesi, sizin en son kimlerle mesajlaştığınızı gösteren alandır. Bu listedeki mesajlaşma geçmişini dilerseniz silerek boşaltabilirsiniz.

Günümüz dijital topluluklarında bir kullanıcı diğer bir kullanıcıyı rahatsız edebiliyor veya gereksiz bir şekilde mesaj göndermeleri yapabiliyor. Böyle bir durumla karşılaştığınız da mesajlar sayfasından sol tarafta bulunan liste içersindeki rahatsız eden kullanıcıya bir kez tıklayıp mesaj alanının sağ üst köşesinde bulunan açılır menüden ilgili kişiyi Engelle diyerek size mesaj atmasını engelleyebilirsiniz. Ve yine aynı bölümden engellediğiniz bir kullanıcının engelini kaldırabilirsiniz.

Dilerseniz sizi rahatsız eden bir kullanıcıyı engelleyebilir veya Yöneticilere Rapor ederek bildirimde bulunabilirsiniz. ilgili üyeyi rapor etmek için mesajlar sayfasından sol tarafta bulunan liste içersindeki rahatsız eden kullanıcıya bir kez tıklayıp mesaj alanının sağ üst köşesinde bulunan açılır menüden ilgili kişiyi Rapor Et diyerek Yöneticilere rapor edebilirsiniz.

Bikayip.com Sistemlerin de Siz mesajlarınızı silmediğiniz sürece son mesajlaşma listeniz görünmeye devam eder. Bu kalıbalık mesajlaşma listesinden kurtulmak için önemsiz mesajlarınızı silebilirsiniz. Silme işlemi için listenizden mesajlaştığınız üyenin üzerine tıklayarak mesaj içeriğini açınız. ve sağ üstte bulunan açılır menü den Mesajı Sil diyerek ilgili mesajlaşmayı silebilirsiniz. Not: Silinen mesajlar geri alınamaz ve Bikayip Sunucularından da kaldırılır.

Vasıta, Elektronik Eşyalar gibi ürünlerinizi kara listeye ekleyerek el degiştirmesini ve başkalarına satılmasını önleyebilirsiniz. İlan oluşturma sayfasında bu ürünü kara listeye ekle seçeneği ile ilgili çalıntı ürününüzü Kara listeye hızlı bir şekilde ekleyebilirsiniz. Böylece diğer kullanıcılar bir ürün satın aldıklarında veya bir ürün bulduklarında kara liste de ürününüze göre  Seri numara, imei numara, Şasi numarası veya Plaka numarası ile sorgulama yaptıklarında o ilgili ürünün kara listede olduğunu, satılamaz olduğunu ve ürün sahibinin siz olduğunu sistem tarafından anında görürler. Böylece hızlı bir şekilde size ulaşılır.

Kara Liste Sorgulama Sayfasında Bulunan öncelikle Kategori seçimi yapılır. Ve sağ tarafta bulunan alana Kategoriye göre değişiklik göstererek Araç Plakası, Araçlar için Şasi Numarası, Ürünün Seri Numarası, Ürünün İmei Numarası, Gibi ilgili numara girilerek Sorgulama yap butonuna tıklayarak Hız bir şekilde sorgulama gerçekleştirilir. Sorgulamanın sonucu hemen alt tarafta görüntülenir. eğer kara listede var olan bir ürün ise o ürünün gerçek sahibini anında görüntüleyebilir ve onunla iletişim kurabilirsiniz.

Kara Listeye herhangi bir ürün ekleyebilmeniz için öncelikle üye girişi yapmış, Profilinizi eksiksiz doldurmuş ve ilan vermeye hazır olmanız gerekmektedir. Sonrasın da bir kayıp ilanı oluşturarak ilgili ürününüzü kara listeye ekle diyerek seri numarası veya plaka numaranızı sisteme eklemeniz gerekmektedir. Önemli bir konu ise çalıntı olduğunu belirttiğiniz bir ürünün size ait olduğunu gösteren bir Fatura, Ruhsat, Satış sözleşmesi gibi evrakların Resim olarak veya PDF olarak sisteme eklemeniz ve ilan içersinde Yöneticilere iletmeniz gerekmektedir. ve diğer ilan içersinde boş alanları da doldurarak ilanı Yayınlanması için göndermeniz yeterli olacaktır. Bu aşamadan sonra İlanlarım sayfasından ilanınızın durumunu takip edebilirsiniz.

Kayıp (Çalıntı) Olarak eklediğiniz Vasıta veya ürünlerinizin Bulunması sonucu veya bir yanlışlık olması durumunda ilanınızı kara listeden kaldırmak için İlanlarım sayfasına giderek ilgili ilanu Bulundu Olarak ayarlamanız Yeterli olacaktır. Artık bu aşamadan itibaren ürününüz kara listede yer almaktan kalkacaktır.

Satın aldığınız bir ürünü şüphelenerek sorgulama yaptığınız da ve Kara Liste de yer aldığını gördüğünüz durumlarda kara liste ye ekleyen kişi ile hızlı bir şekilde iletişime geçerek Vasıta veya ürünün kara listeye eklenme sebebini sorabilirsiniz. veya kara listeye eklenme sebebinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız satın aldığınız ürün veya vasıta için satın alma belgesi, fatura, Ruhsat gibi evrakları info@bikayip.com adresine ayrıntılı bir içerikle beraber Mail atarak kara listeden kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Mutluluk hikayeleri Bikayip.com Aracılığı ile  kaybettikleri evcil hayvan, Vasıta, ve diğer ürünlerinin Bulunmasın da Yaşadıkları mutlulukları bizimle paylaştıkları bir alandır. Sizde Bikayip.com Ailesi aracılığı ile kaybettiğiniz bir şeylerinizi mi Buldunuz ? o halde hemen bizimle mutluluk hikayelerinizi paylaşarak mutluluk hikayeleri sayfasında yerinizi alabilirsiniz.

Portalın en alt sayfası (Footer) da bulunan Hikayeni Paylaş linki ne tıklayarak sizde Mutluluk hikayelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Açılan sayfa da Hikaye başlığınızı ve bir adet özenle çekilmiş resminizi ve sonrasında mutluluk hikayenizi doldurarak gönder butonu ile bize iletebilirsiniz. Gönderdiğiniz mutluluk hikayeleri yöneticiler tarafından incelenerek yayına alınması durumunda size bildirim gönderilir. ve böylece Mutluluk hikayeniz herkesle paylaşmaya başlanır.